Krakowscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod funkcjonariuszy policji
W ubiegłym tygodniu, w Krakowie doszło do kolejnych oszustw metodą „na policjanta”. Ofiary niczego nie podejrzewając zaufały nieznanym rozmówcom i straciły swoje oszczędności. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ostrzegają i przypominają jak działają oszuści oraz jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.
Do jednego z oszustw metodą „na policjanta” doszło 5 sierpnia br. Jego ofiarą padła 32-letnia mieszkanka jednego z nowohuckich osiedli. Na telefon kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Stosując manipulację przekonał on kobietę, że pieniądze znajdujące się na jej rachunku bankowym są zagrożone i wkrótce może je stracić, a jedynym sposobem na uratowanie oszczędności jest ich przelanie na wskazane przez niego konto bankowe. Niczego nie podejrzewająca 32-latka dokonała transakcji, tracąc tym samym 95 tysięcy złotych.
Do podobnej sytuacji doszło dzień później. Ofiarą oszustwa tym razem został 84-letni mieszkaniec Krakowa. W tym przypadku oszust zadzwonił na telefon stacjonarny seniora. Podając się za policjanta, poinformował 84-latka, że może stracić pieniądze zgromadzone na swoim koncie bankowym, ponieważ są one zagrożone działaniami przestępców. Po dłuższej rozmowie telefonicznej starszy mężczyzna uwierzył osobie podszywającej się pod policjanta i wypłacił z konta 25 tysięcy złotych, pozostawiając je .. w koszu na śmieci. Fałszywy funkcjonariusz nie nawiązał już ponownego kontaktu z seniorem, choć zapewniał go, że tak się stanie, gdy jego konto znowu będzie bezpieczne.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!
· Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
· Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
· Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
· Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
· Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
· Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętaj!
· Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
· Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
Może to Ci się spodoba
Dzielnicowi zatrzymali poszukiwanego dealera narkotyków
Dzielnicowi z VI Komisariatu Policji w Krakowie zorganizowali zasadzkę na znanego im dealera narkotyków, poszukiwanego do osadzeniaw zakładzie karnym. Niespodziewający się niczego 29-latek został zatrzymany. 29-letni mieszkaniec Krakowa, był poszukiwany
Policjanci zatrzymali dwóch nastolatków za posiadanie narkotyków
W Niepołomicach w ostatni weekend policjanci zatrzymali dwóch nastolatków za posiadanie narkotyków. W sobotę 11 lutego br. dyżurnego Komisariatu w Niepołomicach powiadomił ojczym 16-latka, że jego pasierb od kilku dni
Krakowski dzielnicowy pilotował samochód z kobietą, u której rozpoczęła się akcja porodowa
Dzielnicowy z Komisariatu VI Policji w Krakowie sierż. szt. Michał Wójcik w trakcie pełnionej służby udzielił pomocy rodzącej kobiecie. Dzięki szybkiej reakcji i doświadczeniu funkcjonariusza przyszła mama trafiła na czas
Policjanci z VIII Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali kwestującego na rzecz nieistniejącej fundacji
Policjanci z VIII Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali oszusta , który udając głuchoniemego wyłudzał pieniądze od przechodniów na nieistniejącą fundację. Wg. zgłoszenia młody, niepełnosprawny człowiek miał pojawić się w okolicach Ronda
Sukces chrzanowskich policjantów w walce z przestępczością narkotykową
03 marca b.r. policjanci z Rewiru Dzielnicowych KPP Chrzanów odnieśli kolejny sukces w walce z przestępczością narkotykową. Wyeliminowali z obrotu narkotyki o czarnorynkowej wartości ok. 15500zł. Tego dnia zatrzymali do
Krakowscy policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przy ścisłej współpracy z Prokuraturą Rejonową Kraków-Podgórze przeprowadzili działania wymierzone w zorganizowaną grupę przestępczą zajmująca się handlem
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!