Krakowscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod funkcjonariuszy policji

Krakowscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod funkcjonariuszy policji

W ubiegłym tygodniu, w Krakowie doszło do kolejnych oszustw metodą „na policjanta”. Ofiary niczego nie podejrzewając zaufały nieznanym rozmówcom i straciły swoje oszczędności. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ostrzegają i przypominają jak działają oszuści oraz jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.

Do jednego z oszustw metodą „na policjanta” doszło 5 sierpnia br. Jego ofiarą padła 32-letnia mieszkanka jednego z nowohuckich osiedli. Na telefon kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Stosując manipulację przekonał on kobietę, że pieniądze znajdujące się na jej rachunku bankowym są zagrożone i wkrótce może je stracić, a jedynym sposobem na uratowanie oszczędności jest ich przelanie na wskazane przez niego konto bankowe.  Niczego nie podejrzewająca 32-latka dokonała transakcji, tracąc tym samym 95 tysięcy złotych.

Do podobnej sytuacji doszło dzień później. Ofiarą oszustwa tym razem został 84-letni mieszkaniec Krakowa. W tym przypadku oszust zadzwonił na telefon stacjonarny seniora. Podając się za policjanta, poinformował 84-latka, że może stracić pieniądze zgromadzone na swoim koncie bankowym, ponieważ są one zagrożone działaniami przestępców. Po dłuższej rozmowie telefonicznej starszy mężczyzna uwierzył osobie podszywającej się pod policjanta i wypłacił z konta 25 tysięcy złotych, pozostawiając je .. w koszu na śmieci. Fałszywy funkcjonariusz nie nawiązał już ponownego kontaktu z seniorem, choć zapewniał go, że tak się stanie, gdy jego konto znowu będzie bezpieczne.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!

·        Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

·        Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.

·        Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.

·        Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

·        Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

·        Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

·        Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

·        Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Źródło: Komenda miejska Policji w Krakowie
Previous Święto plonów w gminie Rzepiennik Strzyżewski
Next Profesjonalna pomoc drogowa, czyli to, czego potrzebuje każdy kierowca

Może to Ci się spodoba

Dzielnicowi zatrzymali złodzieja sklepowego

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 26-letniego mieszkańca Krakowa podejrzanego o szereg kradzieży do jednego ze znanych dyskontów spożywczych. Mężczyzna usłyszał także zarzuty posiadania znacznej ilość narkotyków. Policjanci

Kolejny raz zaoferowano policjantom kupno narkotyków

Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie pełniący służbę w patrolu nieumundurowanym zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy zaoferowali im do sprzedaży środki odurzające. Narkotykowi dilerzy usłyszą zarzuty posiadania i sprzedaży

Handlarz papierosami bez akcyzy zatrzymany przez krakowskich policjantów

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 31-letniego mężczyznę – pracownika jednej z firm transportowych, który zajmował się sprzedażą wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

Nietrzeźwy kursant

Nietypowe zdarzenie tarnowscy policjanci odnotowali 10 marca 2017 roku w godzinach porannych. W Tarnowcu patrol Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie na drodze wojewódzkiej W977 sprawdzał trzeźwość kierowców. Wśród kontrolowanych

Śmiertelny wypadek na ul. Bora-Komorowskiego w Krakowie

Wczoraj wieczorem, na ulicy Bora-Komorowskiego doszło do wypadku w którym śmierć na miejscu poniósł kierujący pojazdem osobowym. Krakowscy policjanci apelują o dostosowanie prędkości i techniki jazdy do warunków panujących na

Samochód wpadł do rowu. Za kółkiem pijany kierowca

Zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, spowodowania kolizji drogowej oraz kierowania bez uprawnień usłyszał 44-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło pod koniec ubiegłego tygodnia w Podchybiu. Dyżurny policji otrzymał informacje, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź