Małopolska dziękuje za dar tegorocznych plonów

Małopolska dziękuje za dar tegorocznych plonów

We wszystkich zakątkach naszego województwa odbywają się lokalne uroczystości wyrażające wdzięczność za dar tegorocznych plonów. Kolorowe, rodzinne wydarzenia w sobotnie popołudnie odbyły się między innymi w gminach Bolesław i Klucze, a w niedziele na terenie powiatu nowosądeckiego. Uczestniczył w nich wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

– Gminne dożynki to piękna, wieloletnia tradycja podziękowania za trud pracy rolników. Ale, jak pokazują chociażby uroczystości w Bolesławiu czy Ryczówku, to także czas integracji lokalnej społeczności i promocji miejscowych specjałów. O dobre doznania kulinarne dbają Koła Gospodyń Wiejskich, które na co dzień podtrzymują tradycje kulinarne i ich przekazywanie kolejnym pokoleniom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas dożynek gminnych w Bolesławiu można było skosztować pieczonych ziemniaków przygotowanych właśnie przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, które wraz z żurkiem z kuchni polowej OSP Bolesław stanowiły nie lada atrakcję. Podczas tegorocznego święta odbył się także pokaz kulinarny połączony z degustacją barszczu ukraińskiego i szaszłyków.

Uczty kulinarnej dopełniły koncerty m.in. orkiestry ZGH „Bolesław” w Bukownie i zespołu Kantare.

Hucznie świętowano także w Ryczówku, który gościł tegoroczne święto plonów gminy Klucze. Uroczysty korowód dożynkowy wyruszył spod siedziby OSP przy ul. Dolnej i przeszedł na ul. Wodącą. Obrzędu dożynkowego dokonali: grupa „Aktywni artyści Ryczówka” oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Ryczówku. Nie zabrakło prezentacji potraw regionalnych oraz licznych atrakcji dla dzieci. Oprawę muzyczną zapewniły m.in. gminne zespoły: „Rodaczanie”, „Ziemia Kluczewska”, „Tesamee” oraz chór „Enigma”. Swoje umiejętności zaprezentował również Zespół Piesni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa.

W niedzielę natomiast wojewoda Łukasz Kmita uczestniczył w Święcie Owocobrania w Łącku. Wydarzeniu towarzyszył turniej wsi, w ramach którego przygotowano takie konkurencje jak na przykład: rzut beretem sołtysa na odległość, przenoszenie worka ze zbożem, skoki na skakance czy rzut jabłkiem do kosza.

– Wszyscy uczestnicy zmagań wykazali się nie tylko sporym zaangażowaniem, dobrymi umiejętnościami, ale także dużym poczuciem humoru i dystansem. Dzięki temu można było podziwiać prawdziwe widowisko wzbudzające ogromną radość wśród kibicujących. To ważne, że ci, którzy na co dzień pracują, funkcjonują w niedalekim sąsiedztwie, potrafią także wspólnie bawić się, budując więzi i zawierając nowe znajomości i przyjaźnie – dodaje wojewoda.

Do rywalizacji stanęły także sołectwa zgromadzone w Ludowym Klubie Sportowym „Żarek” w Stroniu, gdzie odbyły się dożynki gminne przygotowane przez wójta gminy Stryszów. To właśnie puchar wójta był trofeum przekazanym zwycięzcy rywalizacji.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył także w dożynkach powiatu nowosądeckiego, które połączone zostały z wystawą AGRO Nawojowa 2022. Ta, jak zapewniają organizatorzy największa wystawa rolnicza w Małopolsce, jest platformą promocji najlepszych produktów, firm ze sfery agrobiznesu, rolnictwa, ekologii i hodowli zwierząt. Cieszy się ona powodzeniem i rokrocznie przyciąga tysiące mieszkańców Sądecczyzny i całej Małopolski. Przed tak szerokim gronem gości, swój znakomity występ miały zespoły regionalne, które zaprezentowały folklor gmin z regionu. Nie zabrakło także prezentacji dożynkowych wieńców i potraw regionalnych. Olbrzymie zainteresowanie budził również pokaz strzyżenia owiec. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym wojewody małopolskiego.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Atrakcje na urodziny dziecka
Next Smartfon gamingowy, jaki wybrać?

Może to Ci się spodoba

Luksusowe apartamenty w centrum Krakowa

Kraków to bez wątpienia magiczne miasto, która jak magnes przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Planując wypad do stolicy Małopolski, warto pomyśleć o komfortowym noclegu

Czym jest psychoterapia?

Jeśli cierpisz na problemy ze zdrowiem psychicznym lub chciałbyś nauczyć się rozumieć własne myśli, psychoterapia jest dobrym rozwiązaniem. Często psychoterapia pomaga ludziom rozwinąć strategie radzenia sobie i poprawić ich relacje.

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

World of Warcraft – Kowalstwo w Legionie: Zbroja Demonsteel

Zaniedbałem kowalstwo w Legionie. Ma ono spory potencjał zarobkowy, więc nie ma powodu. Odkryłem, że poziom 85 rzemieślniczej profesji jest bardzo przydatny w całym rozszerzeniu. Jest to opłacalne nawet przy

„Handel ludźmi”

W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej

Warsztaty w IPN

W dniu 15 maja 2017 r. , w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 odbyły się warsztaty  do konkursu „Policjanci w służbie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź