Przybędzie nowych dróg w województwie małopolskim w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych 2030

Przybędzie nowych dróg w województwie małopolskim w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych 2030

W naszym regionie będziemy mogli zrealizować więcej inwestycji drogowych! Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych 2030, który przewiduje dokończenie sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce.

– Dzięki nowym środkom w naszym województwie zrealizowane zostaną kolejne odcinki nowoczesnych dróg. To m.in.: droga ekspresowa S52 Bielsko-Biała – Głogoczów (czyli Beskidzka Droga Inwestycyjna) o długości 61 km; dwujezdniowa droga klasy GP (na parametrach klasy S) w ciągu DK7 Rabka – Chyżne o długości 35 km , dwujezdniowa DK75 klasy GP na odcinku Brzesko – Nowy Sącz o długości ok. 50 km. Rozbudowana o dodatkowy pas ruchu zostanie autostrada A4 od Wrocławia do Tarnowa, w samej Małopolsce na odcinku o długości 136 km. Rządowe środki na budowę dróg zmieniają oblicze naszego regionu! – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych 2030 (z perspektywą do 2033 r.)

Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego opracowuje nowy program drogowy (kontynuacja obecnego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023), który przewiduje listę inwestycji drogowych, jakie będzie chciał zrealizować rząd – do 2030 r. będzie to ok. 8 tys. km nowoczesnych dróg.

Nadrzędnym celem jest dokończenie całej sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, czyli brakujących odcinków S10, S11, S12, S16, S74, przygranicznego odcinka A2 czy budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej S52. Dzięki temu wszystkie polskie regiony zostaną połączone siecią szybkich dróg.

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023

W ciągu ostatnich 5 lat mapa drogowa w naszym kraju zwiększyła się o ponad 40%. Dzięki temu po Polsce jeździ się dzisiaj bezpieczniej i bardziej komfortowo. Kierowcy mogą poruszać się w sposób nieprzerwany lub prawie nieprzerwany takimi drogami, jak: S51, S3 od Szczecina przez Zieloną Górę do Legnicy, S5 od Wrocławia przez Poznań do Bydgoszczy, S6 od Szczecina do Koszalina, S8 od Wrocławia przez Warszawę do Białegostoku czy S17 od Warszawy do Lublina.

Realizacja inwestycji objętych programem pozwoli do końca 2023 r. na osiągniecie 90% łącznej planowanej długości autostrad (wraz z A50) oraz 55% dróg ekspresowych.

Podejmowane obecnie działania inwestycyjne doprowadzą do ukończenia budowy:

• całej autostrady A1,

• autostrady A2 do Białej Podlaskiej,

• przebudowy A18,

• drogi ekspresowej S1,

• drogi ekspresowej S2 – Południowej Obwodnicy Warszawy, drogi ekspresowej S3 od Świnoujścia do granicy państwa,

• drogi ekspresowej S5 od Wrocławia do Nowych Marz,

• drogi ekspresowej S6 od Szczecina do Trójmiasta,

• drogi ekspresowej S7 od Trójmiasta do Rabki (bez północnego wylotu z Warszawy do Czosnowa),

• drogi ekspresowej S11 Koszalin – Bobolice, Zachodniej Obwodnicy Łodzi w ciągu S14,

• drogi ekspresowej S12 Piaski – Dorohusk,

• całej drogi ekspresowej S17, S19 oraz S61.

Budowa obwodnic

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zakłada również budowę 43 obwodnic w ciągach dróg krajowych. Zakończona została budowa 20 z tych obwodnic – to m.in. budowa obwodnicy Wałcza S10, obwodnicy Szczecinka S11, obwodnicy Jarocina S11, obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego S11, obwodnicy Inowrocławia dk nr 15/25, obwodnicy Olsztyna dk nr 16, obwodnicy Sanoka dk nr 28, obwodnicy Góry Kalwarii dk nr 50 czy obwodnicy Stalowej Woli i Niska dk nr 77. W tym roku do tej listy dołączą jeszcze obwodnice: Kępna S11, Tomaszowa Lubelskiego S17, Łańcuta dk nr 94 czy Niemodlina dk nr 46.

Jakie odcinki dróg zostaną zrealizowane w naszym regionie?

Dzięki rządowym środkom w województwie małopolskim powstały dotychczas nowoczesne drogi na następujących odcinkach: S7 Skomielna Biała – Rabka-Zdrój wraz z dwujezdniowym odcinkiem DK47 do Chabówki, lewa jezdnia S7 Lubień – Naprawa, obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej w ciągu DK73.

Natomiast do końca 2023 r. powstaną: S7 Szczepanowice – Widoma, prawa jezdnia S7 Lubień – Naprawa, S7 Naprawa – Skomielna Biała, obwodnica Chełmca i Nowego Sącza w ciągu DK28.

To jednak nie koniec. Dzięki Rządowemu Programowi Budowy Dróg Krajowych 2030, w województwie małopolskim powstaną m.in.: S7 od granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego (Moczydło) do Szczepanowic, S7 Widoma – Kraków, S52 Północna Obwodnica Krakowa, dwujezdniowa DK75 klasy GP na odcinku Brzesko – Nowy Sącz, obwodnice Zabierzowa i Zatora.

– Nowe inwestycje drogowe pozwolą na lepszą komunikację z innymi regionami oraz zapewnią kierowcom komfort i bezpieczeństwo w naszym województwie. Tworzymy spójną i szeroką sieć połączeń, dbając także o drogi lokalne. To wszystko składa się na konsekwentne realizowanie idei zrównoważonego rozwoju – podkreśla II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

– Małopolska jest jednym z trzech województw o największym średniodobowym natężeniu ruchu w Polsce. Pociąga to za sobą szereg konsekwencji, zarówno w bezpieczeństwie ruchu, jak i w średnim czasie podróży – jak również w technologicznym obciążeniu dróg, powodującym ich zniszczenie. Staramy się już od kilku lat realizować kolejne perspektywy budowy dróg krajowych. Nowy program do 2030 roku to jest rozbudowa dróg krajowych o prawie 400 km w Małopolsce oraz budowa obwodnic o łącznej długości 40 km. Szacunkowo długość dróg w Małopolsce wzrośnie o 40% – dodaje dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Krakowie Tomasz Pałasiński.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Działania przeciwpowodziowe na terenie Kraków - Bieżanów
Next 41-latek odpowie za kradzież z włamaniem do sklepu z elektroniką

Może to Ci się spodoba

Rozpoczęło się Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski

W Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęło się trzydniowe Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. Pierwszego dnia wręczone zostały nagrody dla laureatów Konkursu Prezesa GUS „Cyfrowa Gmina NSP 2021”. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź