Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

– Szanowni Profesorowie, Pracownicy Uczelni, chciałbym wyrazić ogromne uznanie dla całokształtu Państwa dotychczasowej działalności dydaktycznej, organizacyjnej, badawczej, rozwojowej i wdrożeniowej. Zbliżający się Rok Mikołaja Kopernika będzie sprzyjał przybliżeniu postaci i zasług autora teorii heliocentrycznej, ale będzie też doskonałą okazją do przypomnienia wkładu polskich naukowców w rozwój nauki światowej. W dniu inauguracji roku akademickiego proszę przyjąć serdeczne życzenia wielu sukcesów oraz pomyślności w działaniach podejmowanych na rzecz rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Życzę efektywnego rozwoju, realizacji pasji naukowych, a także ambitnych projektów badawczych – napisał w liście minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Uroczystość inauguracji poprzedziła msza święta w kolegiacie św. Anny. Tuż po jej zakończeniu orszak profesorów UJ w tradycyjnych akademickich togach reprezentujących wszystkie 16 wydziałów przeszedł ulicami Krakowa spod Collegium Maius do Auditorium Maximum.

Podczas uroczystości dokonana została immatrykulacja nowo przyjętych studentów reprezentujących wszystkie wydziały Uniwersytetu. Wręczone zostały także nagrody Rektora UJ „Laury Jagiellońskie”. Na zakończenie prof. Bartosz Brożek wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Kopernik i wyobraźnia”, odnoszący się do ustanowienia roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous IV edycja akcji „sadziMY”
Next 50-lecie Centrum Sztuki Mościce

Może to Ci się spodoba

Obrazy malowane ręcznie do Twojego domu

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i zrelaksować. Aby stworzyć przyjemną atmosferę, warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Jednym ze sposobów na udekorowanie domu są obrazy malowane ręcznie.

Krakowskie obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Minęły już 82 lata od wybuchu II wojny światowej – największego w historii świata konfliktu zbrojnego. Krakowskie obchody rocznicy agresji niemieckiej na Polskę przygotowali wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz Instytut

Święto Solidarności

– „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno

77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau

W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął  4300 Romów i Sinti.

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Otwarcie wystawy w NBP w Krakowie

Wydane przez Pocztę Polską znaczki i medale przedstawiające Mikołaja Kopernika, jego portrety autorstwa artystów z różnych epok, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów związanych z jego pracą, pomniki, a także

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź