Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Inauguracja 659. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Studiowanie czas zacząć! W uroczystej – 659. – inauguracji roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Jagiellońskiego uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który przekazał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

– Szanowni Profesorowie, Pracownicy Uczelni, chciałbym wyrazić ogromne uznanie dla całokształtu Państwa dotychczasowej działalności dydaktycznej, organizacyjnej, badawczej, rozwojowej i wdrożeniowej. Zbliżający się Rok Mikołaja Kopernika będzie sprzyjał przybliżeniu postaci i zasług autora teorii heliocentrycznej, ale będzie też doskonałą okazją do przypomnienia wkładu polskich naukowców w rozwój nauki światowej. W dniu inauguracji roku akademickiego proszę przyjąć serdeczne życzenia wielu sukcesów oraz pomyślności w działaniach podejmowanych na rzecz rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Życzę efektywnego rozwoju, realizacji pasji naukowych, a także ambitnych projektów badawczych – napisał w liście minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Uroczystość inauguracji poprzedziła msza święta w kolegiacie św. Anny. Tuż po jej zakończeniu orszak profesorów UJ w tradycyjnych akademickich togach reprezentujących wszystkie 16 wydziałów przeszedł ulicami Krakowa spod Collegium Maius do Auditorium Maximum.

Podczas uroczystości dokonana została immatrykulacja nowo przyjętych studentów reprezentujących wszystkie wydziały Uniwersytetu. Wręczone zostały także nagrody Rektora UJ „Laury Jagiellońskie”. Na zakończenie prof. Bartosz Brożek wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Kopernik i wyobraźnia”, odnoszący się do ustanowienia roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous IV edycja akcji „sadziMY”
Next 50-lecie Centrum Sztuki Mościce

Może to Ci się spodoba

Święto Wojska Polskiego w Centrum Operacji Lądowych

Z okazji zbliżającej się 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wziął udział w uroczystym apelu wojskowym przy pomniku generała W. Andersa na terenie krakowskiego Centrum Operacji Lądowych

XXXI rocznica powstania Straży Granicznej

Ich misją jest ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu. Jest obecna także na lotniskach, gdzie kontroluje ruch graniczny. Do jej zadań należy także m.in. przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Dziś

Wizyta dyplomatów ze Słowacji

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się z ambasadorem Republiki Słowackiej w Warszawie Andrejem Drobą, konsulem generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie Tomášem Kašajem oraz przewodniczącym Urzędu dla Słowaków żyjących za granicą

78. rok akademicki Politechniki Krakowskiej

8 wydziałów, 33 kierunki kształcenia w języku polskim i 8 w języku angielskim. Ok. 14 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz doktoranckich i podyplomowych.

Święto Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej

Tatry, orle pióro i ciupaga – to elementy składające się na logo Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Powstała ona w 2001 roku jako pierwsza w Polsce tego typu

77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau

W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął  4300 Romów i Sinti.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź