Alkoholizm w rodzinie – czym jest i jak temu zaradzić?

Alkoholizm w rodzinie – czym jest i jak temu zaradzić?

Światowa Organizacja Zdrowia uznała alkoholizm za chorobę wiele lat temu. Znany był również jako zespół zależności alkoholowej (lub choroba alkoholowa) i został uwzględniony w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) oraz Klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-V).

Co to jest alkoholizm?

Zespół uzależnienia od alkoholu odnosi się do kombinacji zjawisk behawioralnych, poznawczych i fizjologicznych. Polega on na dominacji alkoholu nad innymi zachowaniami, które kiedyś były dla danej osoby ważniejsze. Zespół uzależnienia od alkoholu charakteryzuje się utratą kontroli nad przyjmowaniem alkoholu i stałym pragnieniem picia alkoholu (zwanym również głodem alkoholowym).

Uzależnienie od alkoholu jest postępującą chorobą przewlekłą, która nieleczona może prowadzić do śmierci. Zaczyna się od znaków ostrzegawczych i faz, z których każda ma odrębny obraz funkcjonowania. Uzależnienie od alkoholu jest nieodwracalne. Alkoholizmu nie da się wyleczyć, ale można go zatrzymać. Dlatego mówimy o „trzeźwiejących alkoholikach”, a nie o „byłych alkoholikach”. Alkoholikiem można pozostać do końca życia, nawet jeśli żyje się w abstynencji.

Co powoduje, że się uzależniamy?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie uzależniają się od alkoholu. Naukowcy podzielili uzależnienia na trzy rodzaje: psychologiczne, biologiczne i społeczne. Chociaż ich kombinacje mogą się różnić, uzależnienie może być spowodowane tylko jednym z tych czynników.

Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – dowiedz się więcej na http://tarnow.terapia24h.pl/

Alkoholizm w rodzinie

Uzależniony od alkoholu członek rodziny to poważny problem. Uzależnienie może mieć niszczący wpływ na funkcjonowanie rodziny. Dzieci osób uzależnionych są bardziej narażone na wystąpienie syndromu DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików – jeśli wychowywały się w rodzinie, w której w dzieciństwie występował problem alkoholowy. Jest to poważny problem, który może negatywnie wpłynąć na całe dorosłe życie tych osób.

Osoba współuzależniona może rozwijać się w rodzinie z problemem alkoholowym. Współuzależnieni ludzie są często nieświadomi swoich problemów. Osoba współuzależniona jest często nieświadoma swojego problemu. To nie jest oznaką złej woli, ale ogólnego wyczerpania, że współuzależnienie powoduje.

Współuzależniona rodzina będzie troszczyć się o alkoholika, usprawiedliwiać go, wpłacać kaucję i skutecznie radzić sobie z negatywnymi skutkami picia alkoholu, tak aby uzależniony nie ucierpiał. Mogą również próbować powstrzymać uzależnionego od picia poprzez nadmierną kontrolę.

Rodziny te często nie ponoszą żadnych konsekwencji. Współuzależnieni partnerzy mogą grozić i zastraszać, grożąc separacją, utratą kontaktu z dziećmi, wydaleniem i innymi negatywnymi konsekwencjami. Groźby te są jedynie rytualne i nie mają żadnej treści. Nawet osoba wypowiadająca takie groźby nie wierzy w nie, a tym bardziej osoby chore.

W ten sposób problem alkoholowy trwa nadal, bo alkoholik nie potrafi wyjść z cyklu uzależnienia. Może się też zdarzyć, że nie chce tego robić. Staje się bardziej agresywny, a konsekwencje jego picia są bardziej niebezpieczne i nieprzyjemne.

Musisz pamiętać, aby w takich sytuacjach zadbać o siebie i swoje dzieci. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie można was ratować na siłę, zwłaszcza jeśli sami nie chcecie być ratowani.

Czasami bezpieczniej jest wyjść z takiej sytuacji i zacząć nowe życie, bez osoby uzależnionej. Warto w takich przypadkach poszukać terapii, aby przerwać cykl współuzależnienia. Pomoże to żyć szczęśliwiej, bez alkoholizmu i agresji.

Previous Jak wygląda sytuacja na rynku Forex?
Next Badania i suplementacja dla diet wegańskich

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci promują konkurs „Odblaskowa Szkoła” na naradach dla dyrektorów szkół podstawowych

W poniedziałek 28 sierpnia br. w kinie Kijów w Krakowie odbyła się narada dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa małopolskiego, organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci

Ponad 8,4 mln zł z budżetu państwa dla uzdrowisk w Małopolsce

8 gmin województwa małopolskiego otrzymało dotację z budżetu państwa na realizację zadań związanych z utrzymaniem funkcji leczniczych uzdrowisk. Rządowe środki w łącznej kwocie 8 409 000 zł trafią do uzdrowiska

Co to jest woda lodowa i jakie ma zastosowanie?

Chociaż systemy wody lodowej oferują wiele korzyści, parametry wody używanej do jej schładzania powinny być odpowiednio dobrane. Jak należy uzdatniać wodę lodową? Na tym blogu ukazał się już artykuł o

Podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie

15 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych drużyn biorących udział w grze wirtualno-terenowej, która została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką

Benefit w postaci owoców dla pracowników – poznaj jego zalety!

Istnieje wiele sposobów na zmotywowanie lub wynagrodzenie pracowników. Do niedawna najpopularniejszą metodą była premia lub podwyżka, jednak obecnie pracodawcy szukają nieraz bardziej kreatywnych i nieoczywistych sposobów. Jednym z nich może

Czym jest psychoterapia?

Jeśli cierpisz na problemy ze zdrowiem psychicznym lub chciałbyś nauczyć się rozumieć własne myśli, psychoterapia jest dobrym rozwiązaniem. Często psychoterapia pomaga ludziom rozwinąć strategie radzenia sobie i poprawić ich relacje.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź