Alkoholizm w rodzinie – czym jest i jak temu zaradzić?

Alkoholizm w rodzinie – czym jest i jak temu zaradzić?

Światowa Organizacja Zdrowia uznała alkoholizm za chorobę wiele lat temu. Znany był również jako zespół zależności alkoholowej (lub choroba alkoholowa) i został uwzględniony w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) oraz Klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-V).

Co to jest alkoholizm?

Zespół uzależnienia od alkoholu odnosi się do kombinacji zjawisk behawioralnych, poznawczych i fizjologicznych. Polega on na dominacji alkoholu nad innymi zachowaniami, które kiedyś były dla danej osoby ważniejsze. Zespół uzależnienia od alkoholu charakteryzuje się utratą kontroli nad przyjmowaniem alkoholu i stałym pragnieniem picia alkoholu (zwanym również głodem alkoholowym).

Uzależnienie od alkoholu jest postępującą chorobą przewlekłą, która nieleczona może prowadzić do śmierci. Zaczyna się od znaków ostrzegawczych i faz, z których każda ma odrębny obraz funkcjonowania. Uzależnienie od alkoholu jest nieodwracalne. Alkoholizmu nie da się wyleczyć, ale można go zatrzymać. Dlatego mówimy o „trzeźwiejących alkoholikach”, a nie o „byłych alkoholikach”. Alkoholikiem można pozostać do końca życia, nawet jeśli żyje się w abstynencji.

Co powoduje, że się uzależniamy?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie uzależniają się od alkoholu. Naukowcy podzielili uzależnienia na trzy rodzaje: psychologiczne, biologiczne i społeczne. Chociaż ich kombinacje mogą się różnić, uzależnienie może być spowodowane tylko jednym z tych czynników.

Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – dowiedz się więcej na http://tarnow.terapia24h.pl/

Alkoholizm w rodzinie

Uzależniony od alkoholu członek rodziny to poważny problem. Uzależnienie może mieć niszczący wpływ na funkcjonowanie rodziny. Dzieci osób uzależnionych są bardziej narażone na wystąpienie syndromu DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików – jeśli wychowywały się w rodzinie, w której w dzieciństwie występował problem alkoholowy. Jest to poważny problem, który może negatywnie wpłynąć na całe dorosłe życie tych osób.

Osoba współuzależniona może rozwijać się w rodzinie z problemem alkoholowym. Współuzależnieni ludzie są często nieświadomi swoich problemów. Osoba współuzależniona jest często nieświadoma swojego problemu. To nie jest oznaką złej woli, ale ogólnego wyczerpania, że współuzależnienie powoduje.

Współuzależniona rodzina będzie troszczyć się o alkoholika, usprawiedliwiać go, wpłacać kaucję i skutecznie radzić sobie z negatywnymi skutkami picia alkoholu, tak aby uzależniony nie ucierpiał. Mogą również próbować powstrzymać uzależnionego od picia poprzez nadmierną kontrolę.

Rodziny te często nie ponoszą żadnych konsekwencji. Współuzależnieni partnerzy mogą grozić i zastraszać, grożąc separacją, utratą kontaktu z dziećmi, wydaleniem i innymi negatywnymi konsekwencjami. Groźby te są jedynie rytualne i nie mają żadnej treści. Nawet osoba wypowiadająca takie groźby nie wierzy w nie, a tym bardziej osoby chore.

W ten sposób problem alkoholowy trwa nadal, bo alkoholik nie potrafi wyjść z cyklu uzależnienia. Może się też zdarzyć, że nie chce tego robić. Staje się bardziej agresywny, a konsekwencje jego picia są bardziej niebezpieczne i nieprzyjemne.

Musisz pamiętać, aby w takich sytuacjach zadbać o siebie i swoje dzieci. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie można was ratować na siłę, zwłaszcza jeśli sami nie chcecie być ratowani.

Czasami bezpieczniej jest wyjść z takiej sytuacji i zacząć nowe życie, bez osoby uzależnionej. Warto w takich przypadkach poszukać terapii, aby przerwać cykl współuzależnienia. Pomoże to żyć szczęśliwiej, bez alkoholizmu i agresji.

Previous Jak wygląda sytuacja na rynku Forex?
Next Badania i suplementacja dla diet wegańskich

Może to Ci się spodoba

Stop. Agresji Drogowej. Widzisz? Reaguj – każdy może pomóc w walce z piratami drogowymi

Od sierpnia 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie funkcjonuje  Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach. W skład Zespołu działającego wchodzą zarówno policjanci z wydziału ruchu drogowego

Biało-czerwona majówka w Krakowie

– Kiedy myślę o majówce, to widzę morze biało-czerwonych flag. Widzę też wiele szczęśliwych osób, które wspólnie celebrują Święto Konstytucji 3 Maja, ale także i wszystkie działania, dzięki którym dziś

42 nowe wozy ratowniczo-gaśnicze dla małopolskich OSP

Wczoraj (19 stycznia) wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków

130-lecie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego: Medale dla zasłużonych pracowników

Jest najstarsze w Polsce. Działa od 130 lat i niestrudzenie niesie pomoc. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe świętuje swój piękny jubileusz. W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala, podczas

Małopolscy policjanci zabezpieczali „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR”

Od 29 lipca do 4 sierpnia 2017 roku na terenie woj. małopolskiego odbyło się pięć etapów „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce. W

Luksusowe apartamenty w centrum Krakowa

Kraków to bez wątpienia magiczne miasto, która jak magnes przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Planując wypad do stolicy Małopolski, warto pomyśleć o komfortowym noclegu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź