Arcybiskup Piero Marini z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Arcybiskup Piero Marini z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. Jako Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych towarzyszył Ojcowi Świętemu w 50 podróżach do Włoch oraz 80 podróżach apostolskich poza Włochy, odwiedzając ponad 100 krajów na różnych kontynentach. Dzisiaj w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu abp. Piero Mariniemu został nadany tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W uroczystości uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas wydarzenia obecni byli: ks. abp prof. dr hab. metropolita krakowski Marek Jędraszewski, rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. prof. dr hab. Robert Tyrała oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

– Mianowany arcybiskupem przez Ojca Świętego w 2003 roku Piero Marini kierował Urzędem Ceremonii Papieskich. W białej komży na fioletowej sutannie zawsze stał po lewej stronie Papieża. Z ogromnym zaangażowaniem dbał o to, by uczestnicy mszy świętych prawdziwie doświadczali obecności Boga. Z pietyzmem wypełniał swoją misję jako mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, za co zawsze cenił go św. Jan Paweł II. Dzisiaj, po 56 latach efektywnej służby, wskazuje drogę młodym kapłanom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Piero Marini urodził się w Valverde 13 stycznia 1943 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 23 lat. Pracował w Kurii Rzymskiej w instytucjach Stolicy Apostolskiej. W 1970 roku został powołany do służby w celebracjach liturgicznych, którym przewodniczył Ojciec Święty. Brał udział w ważnych wydarzeniach kościelnych związanych z wyborami trzech papieży: Jana Pawła I, Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Przez 27 lat abp Piero Marini był profesorem liturgii w Papieskim Instytucie Liturgicznym Sant’Anselmo w Rzymie. W 2007 roku Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Uderzenie w szajkę pedofilską
Next Święto Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej

Może to Ci się spodoba

Co możemy zrobić dla osoby uzależnionej od alkoholu?

Wyobraź sobie, że ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony od alkoholu. Najtrudniejszą rzeczą w przypadku osoby uzależnionej od alkoholu jest nakłonienie jej do podjęcia leczenia. Nie jest łatwo przekonać kogoś

Niespodziewani goście i sushi – Sushi Friends Kraków ratuje z opresji

Bywają takie dni, kiedy goście zaskakują nas w najmniej spodziewanym momencie. Właśnie taką sytuację przeżyłam w ubiegły piątek, kiedy zmęczona po kilkudniowym wyjeździe służbowym wróciłam w południe do swojego mieszkania.

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Dzień otwarty w komendzie w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”

4 lipca 2017 roku dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie odwiedziły Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Akcja odbyła się w ramach kampanii organizowanej pod patronatem Pana

Sofy w stylu Chesterfield do angielskiego salonu

Trend na pikowane skórzane sofy z charakterystycznymi podłokietnikami powraca i można je znaleźć we wnętrzach w wielu stylach. Nie jest to jednak nowy wynalazek, ponieważ ich historia liczy sobie ponad

42 nowe wozy ratowniczo-gaśnicze dla małopolskich OSP

Wczoraj (19 stycznia) wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź