Biało-czerwona majówka w Krakowie

Biało-czerwona majówka w Krakowie

– Kiedy myślę o majówce, to widzę morze biało-czerwonych flag. Widzę też wiele szczęśliwych osób, które wspólnie celebrują Święto Konstytucji 3 Maja, ale także i wszystkie działania, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Niech 3 maja będzie dla nas świętem radości, patriotyzmu i polskości. Świętowanie zacznijmy już 2 maja, w Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, zapraszając wszystkich Małopolan i gości na uroczystości i wydarzenia towarzyszące 2 i 3 maja.

„Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę!”

We wtorek, 2 maja, w godzinach 12:00-15:00 zapraszamy na krakowski Mały Rynek na piknik pn. „Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę!”. Jednym z wielu punktów będzie rozdawanie 2 000 biało-czerwonych flag.

W tym roku na fanów motoryzacji czeka nie lada gratka. Chwilę po godzinie 11:00 rozpocznie się przejazd zabytkowych autobusów i samochodów wokół Plant. Trasa będzie przebiegała ulicami: Lubomirskiego, Rakowicką, Lubicz, Basztową, Podwale, Straszewskiego, Franciszkańską, Dominikańską, Westerplatte, Basztową, Szpitalną i zakończy się na Małym Rynku. Zobaczyć będzie można m.in. autobusy Ikarus 620 czy Jelcz 272 MEX, a przedstawiciele automobilklubu z Krakowa zaprezentują takie pojazdy jak: Mercedes 170 V, Fiat 128 czy Dodge Brothers 130. Pojazdy te będzie można oglądać przez cały czas trwania pikniku.

Na odwiedzających czekać będą stoiska promocyjne 14 małopolskich gmin: Stryszów, Zawoja, Szerzyny, Gołcza, Słaboszów, Babice, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz, Myślenice, Iwanowice, Łapsze Niżne, Gnojnik, Ochotnica Dolna, Zakliczyn. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich poczęstują przybyłych gości regionalnymi specjałami, a niektóre z nich zaoferują sprzedaż swoich tradycyjnych wyrobów. Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego zaproponuje degustację „produktów mięsnych wysokiej jakości również z surowca pochodzącego z ras rodzimych”. Pojawią się także stanowiska: Manufaktury Maurera, Przetwórstwa Mięsnego Płatek Spółka Jawna, które zaoferują swoje produkty.

Całość uświetnią występy wokalno-artystyczne zespołów regionalnych: Zespół Pieśni i Tańca Miechowiacy, Koło Gospodyń Wiejskich „Grzegorzowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich „Frydmanianki”, damska i męska grupa śpiewacza z Uszwi przy Kole Gospodyń Wiejskich „Uszwianki” oraz Grupa Kolędnicza „Kolędnicy znad Uszwicy”, zespół regionalny „Mali Ochotni”.

Swoje stoisko informacyjno-promocyjne będzie miał także Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, które zaprezentuje działalność edukacyjną Instytutu oraz zachęci do zgłębiania i poszerzania wiedzy o działalności tej instytucji.

– W tym roku będziemy celebrować Święto Flagi trochę historycznie, ale też w sposób lokalny, folklorystyczny. Zapraszam wszystkich 2 maja na Mały Rynek. Zaczniemy paradą zabytkowych samochodów i autobusów po godzinie 11:00, a od 12:00 do 15:00 będziemy świętować wspólnie ze stoiskami przygotowanymi przez małopolskie Koła Gospodyń Wiejskich, Instytut Pamięci Narodowej i instytucje, które odpowiadają w Polsce za krzewienie patriotyzmu. Bądźmy razem w tym dniu i pokażmy naszą dumę z Biało-Czerwonej! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Dumna Rzeczypospolita. 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

– Późnym popołudniem, we wtorek 3 maja 1791 r. z Zamku Królewskiego w Warszawie wyruszył wyjątkowy pochód. Ulicą Świętojańską do katedry św. Jana podążał tłum osób. Całemu wydarzeniu towarzyszył nastrój radości. Oto bowiem uchwalona została pierwsza w Europie i druga na świece Konstytucja. Ustawa zasadnicza, która miała unowocześnić i umocnić Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Do dziś stanowi ona fundament pewnych wartości i jest powodem do dumy. Dlatego zachęcam, aby w rocznicę jej uchwalenia, uczestniczyć w przygotowanych z tej okazji krakowskich obchodach. Niech to będzie czas celebrowany wspólnie z najbliższymi w duchu patriotyzmu i poszanowania tradycji – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Krakowskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały przygotowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę i rozpoczną się złożeniem kwiatów:
o godz. 9.00, przy pomniku Hugona Kołłątaja, wspólnie z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego; o godz. 9:30 przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

Następnie o godz. 10:00 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny.

Tuż po jej zakończeniu uroczysty pochód patriotyczny wyruszy ze Wzgórza Wawelskiego i zatrzyma się przy Krzyżu Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego, gdzie nastąpi złożenie kwiatów.

Dalej, pochód przejdzie ul. Grodzką, przez Rynek, ul. Floriańską do placu Jana Matejki. To tu, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odśpiewany zostanie hymn państwowy. Dokonana zostanie uroczysta zmiana warty oraz odczytany zostanie Apel Pamięci. Następnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczy odznaczenia państwowe i akty nabycia obywatelstwa polskiego, po czym nastąpi złożenie wieńców i kwiatów.

Na zakończenie odbędzie się defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.

Pojazdy reprezentacyjne Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego będzie można także podziwiać wzdłuż placu Jana Matejki aż do godz. 15.00.

Znajdą się tam również stoiska promocyjno-informacyjne przygotowane przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie i 6. Brygadę Powietrznodesantową im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.

Przy Barbakanie natomiast, tuż po zakończeniu uroczystości, skosztować będzie można tradycyjnej wojskowej grochówki.

Także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przygotował stoisko promocyjne w biało-czerwonym duchu. Będziemy dzielić się z odwiedzającymi m.in. wiatraczkami i małymi flagami, chętnych poczęstujemy słodyczami oraz umożliwimy namalowanie naszych barw narodowych na policzku.

– Warto być dumnym z Polski. Warto być dumnym z naszej historii i tradycji. Chcemy, by 3 maja radość i wdzięczność były tymi, które będą dominowały w naszych domach, ale także podczas wspólnego świętowania. Dlatego przygotowaliśmy liczne atrakcje, które, jestem przekonany, będą cieszyć zarówno nieco starszych, jak i tych najmłodszych uczestników wydarzeń. Zjednoczeni naszymi narodowymi barwami świętujmy wspólnie z najbliższymi. Ufam, że także przebywający w Małopolsce goście włączą się w uroczystości, poznając gościnność i tradycje naszego województwa. Serdecznie zapraszam!
 – dodaje wojewoda Kmita.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Gry, które uczą dzieci kreatywności
Next Święto Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Może to Ci się spodoba

Jak urządzić przestrzeń mieszkalną z sypialnią?

Dziś domy i mieszkania są niezwykle drogie. Co gorsza, ceny wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ten trend miał się odwrócić. Nic więc dziwnego,

IV edycja akcji „sadziMY”

– Każde zasadzone drzewo to ochrona klimatu – akcentował prezydent Andrzej Duda podczas IV edycji ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY. Wskazywał, że akcja jest elementem polityki ochrony klimatu. W tym roku Andrzej

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Luksusowe apartamenty w centrum Krakowa

Kraków to bez wątpienia magiczne miasto, która jak magnes przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Planując wypad do stolicy Małopolski, warto pomyśleć o komfortowym noclegu

Małopolscy policjanci upamiętnili policjantów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD

26 kwietnia br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się rocznicowe uroczystości przy Obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców z obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje zamordowanych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź