„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Otwarcie wystawy w NBP w Krakowie

„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Otwarcie wystawy w NBP w Krakowie

Wydane przez Pocztę Polską znaczki i medale przedstawiające Mikołaja Kopernika, jego portrety autorstwa artystów z różnych epok, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów związanych z jego pracą, pomniki, a także liczne materiały ilustrujące odbiór jego odkryć. To część eksponatów wystawy „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”, która została otwarta w budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.

W uroczystości udział wzięli: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej prof. Krzysztof Górski.

– Rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika. 550 lat temu przyszedł na świat wybitny polski astronom, matematyk, prawnik, lekarz i ekonomista. Otwarta dzisiaj wystawa nie tylko przypomina jego osiągnięcia, ale także pokazuje kontekst, w którym powstały. Uważnie zgromadzone eksponaty pozwalają lepiej zrozumieć naukę, a także człowieka, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan tutaj, na ulicę Basztową, gdzie jeszcze do 26 maja można oglądać wystawę – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Po prezentacji wystawy krakowskiej publiczności będzie ona prezentowana na całym świecie.

Ekspozycja została przedstawiona w formie plansz. Jej współorganizatorami są Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Akademia Kopernikańska, a partnerem głównym wydarzenia jest Narodowy Bank Polski.

***

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.

Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swój toruński rodowód.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Previous Święto Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
Next Ptasia grypa w Krakowie

Może to Ci się spodoba

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

„Wolnego ludu krew zanieśli przed Boga tron”

12 września 1939 roku żołnierze Wehrmachtu zamordowali polskich jeńców wojennych zgromadzonych w szkole podstawowej w Szczucinie. Tragiczne wydarzenia upamiętniła coroczna uroczystość, w której w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, wziął

Obrazy malowane ręcznie do Twojego domu

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i zrelaksować. Aby stworzyć przyjemną atmosferę, warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Jednym ze sposobów na udekorowanie domu są obrazy malowane ręcznie.

Dzień Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Poznawać przyczyny i wartości rzeczy, dać uniwersalne wykształcenie, łączyć wiedzę zawodową z wiedzą ogólną o charakterze metodologicznym i teoretycznym. To zobowiązanie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, którego trwałość potwierdza 98-letnia historia.

Święto Wojska Polskiego w Centrum Operacji Lądowych

Z okazji zbliżającej się 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wziął udział w uroczystym apelu wojskowym przy pomniku generała W. Andersa na terenie krakowskiego Centrum Operacji Lądowych

41. rocznica Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia 1980 roku powstała NSZZ „Solidarność”. W krakowskich uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumień Sierpniowych w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity uczestniczył I wicewojewoda Józef Leśniak. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź